پنج شنبه ٣١ خرداد ١٣٩٧
EnglishRUS
شرکت هامون نایزه تولید کننده لوله های چدن نشکن با جدیدترین فناوری روز دنیا ***طراحی لوله های R.J.Pipe و Q.R.Pipe برای استفاده در مناطق زلزله خیز *** با استفاده از فناوری ساخت لوله های چدن نشکن با ضخامت کم (L.Pipe) در هامون نایزه ، هزینه استفاده از لوله های چدن نشکن کاهش یافت
صفحه اصلی > اخبار، نمایشگاه ها وسمینارها > مقالات وگزارشات > بازدید از سیستم آبرسانی کوبه ژاپن 
بازدید از سیستم آبرسانی کوبه ژاپن


فرآیندهای انجام شده در خطوط لوله انتقال آب شهر کوبه ژاپن جهت مقابله با زلزله

کوبه  (Kobe)به ژاپنی 神戸市 ششمین شهر بزرگ ژاپن و مرکز استان هیوگو است. همچنین برجسته‌ ترین شهر بندری ژاپن با جمعیت تقریباً یک میلیون و پانصد هزار نفر میباشد. این شهر در ناحیه کانسای واقع شده و قسمتی از منطقه کیهانشین می‌باشد. (شکل1)

 

                     شکل 1:نقشه موقعیت شهر بندری کوبه در کشور ژاپن

 

 کوبه یکی از اولین شهرهایی بود که برای تجارت با دنیای غرب احداث شد و تا به حال بعنوان شهر درگاهی بین‌المللی شناخته شده‌است. علیرغم اینکه که در سال ۱۹۹۵ زلزله بزرگ هانشین این شهر را لرزاند، مع الوصف بعنوان چهارمین درگاه کانتینرژاپن باقی‌ماند. در این شهر شعبه مرکزی شرکت‌هایی مانند کوبه استیل، صنایع سنگین کاواساکی و اسیکس، بعلاوه بیش از صد واحد بین‌المللی با شعبه اصلی ژاپنی یا آسیایی مانند نستله قرار دارد.

شکل 2:نماهائی از شهر کوبه ژاپن

 

 در 17 ژانویه 1995 زمین‌لرزهٔ کوبه یا زمین‌لرزهٔ بزرگ هانشین  با بزرگی 7.3 در مقیاس ریشتراین  شهر، یعنی مرکز استان هیوگو را به لرزه در آورد .

در نتیجهٔ این زمین‌لرزه ۶هزار و ۴۳۳نفر کشته و بیش از ۴۳هزار نفر زخمی شدند. حدود ۱۰درصد از کل تلفات این زلزله به علت آتش‌سوزی تاسیسات شهری پس از وقوع زمین لرزه بود. در جریان این زمین‌لرزه، حدود ۲۵۰هزار دستگاه ساختمان و تاسیسات زیر بنایی در استان هیوگو و استان‌های همسایهٔ آن تخریب شد.

خرابی‌های گستردهٔ ناشی از این زمین‌لرزه، سبب بی‌خانمان و آواره شدن ۳۰۰ هزار نفر شد. ژاپنی‌ها خسارت وارده به شهر کوبه ومناطق مجاور آن را در مجموع حدود یکصد میلیارد دلار برآورد کرده‌اند.

در پی این زمین لرزه سیستم آبرسانی این شهر نیز دچار  آسیب شده و در کنار مسائلی همچون آتش سوزی ، ویرانی اماکن مسکونی ، از بین رفتن مسیرهای ارتباطی و ... زندگی مردم را به شدت مختل نمود .

شکل3:خسارت در اتصال و بدنه لوله

 

آنچه که در این مقاله سعی شده به آن پرداخته شود، اقداماتی است که سازمان آب شهر کوبه جهت آمادگی و رویارویی با زمین لرزه های احتمالی آینده در سیستم انتقال آب شهربعمل آورده تا از خسارتهای بعدی و محدودیت های ناشی از آن برای مردم بکاهد . امید است این موارد جرقه ای در ذهن مدیران و دست اندرکاران این حوزه بوجود آورده و باعث تقویت مدیریت بحران در کشور و پایین آوردن هزینه های جانی و مالی ناشی از این چنین حوادثی در کشور شود.

 

 منابع تامین آب شهر کوبه بشرح ذیل میباشد :

·        از آنجا که کوبه توسط دریا و کوهستان احاطه شده و هیچ رود یا رودخانۀ بزرگی جهت تامین آب شیرین در نزدیکی آن وجود ندارد. لذا جهت حل این مشکل 3 عدد سد آبی مخزنی درآن ایجاد شده تا آب حاصله از باران و رودخانه های کوچک تشکیل شده را جمع آوری و ذخیره نموده و حجمی برابر با 200000 مترمکعب را تامین نماید.

·        از منابع دیگر شهر می توان به آب گیری (خرید آب) از دو رود Lake Biwa و Yodo River از منطقه Hanshin و انتقال به شهر کوبه رانام برد . حجم تامین شده از این دورود در حدود 653000 متر کعب می باشد.

·        و نهایتا 28000 متر کعب آب توسط 2 سد کوچک دیگر به منابع آبی این شهر اضافه می شود.

شکل4:شبکه توزیع آب شهر کوبه

 

در مجموع میزان آب ذخیره شده در سال 2014در حدود 881000 متر مکعب در روز می باشد.247000 مترمکعب از اینمقدار آب توسط  6 واحد تصفیه خانه  تصفیحه شده وبه مراکز پمپاژ انتقال یافته و توسط 50 مرکز پمپاژ ( با مجموع 245 پمپ ) به 125 مرکز ذخیره آب شهری با مجموع 255 مخزن انتقال  داده می شود. در نهایت توسط 5100 کیلومتر لوله در سرتاسر شهر توزیع می گردد .

تمامی شبکه های  توزیع آب شهراز ابتدا  تا محل  مصرف توسط سیستم های مانیتورینک (Monitoring) به دقت اندازه گیری شده وتحت کنترل میباشد.

 خسارات ناشی اززلزله سال 1995 در سیستم آب شهرکوبه، هزینه های سنگینی را از خود بجای گذاشت :

شکل 5 :جدول هزینه های بازسازی شبکه آبرسانی کوبه پس ا ز زلزله  1995

 

بمنظورنوسازی و اصلاح این خرابیها،مدیریت بحران سازمان آب شهر کوبه برنامه ها و اقداماتی را بر اساس 5 هدف اصلی و اضطراری تنظیم نمود :

1-    ترمیم و تعمیر سیستم آب رسانی اضطراری در کمتر از چهار هفته

2-    مشخص نمودن میزان آب رسانی اضطراری پس از زلزله با توجه به برنامه زمان بندی شده(بر طبق شکل5)

                           شکل6:برنامه آبرسانی اظطراری پس از زلزله 1995

 

3-    ایجاد مراکزی جهت دور نگاه داشتن آب از هرگونه آلودگی

4-    تقسیم عادلانه آب در محل های مصرف توسط تانکرهای مخصوص و مکان های مشخص توزیع آب

5-    تامین و پشتیبانی از مراکز عمومی کمک کننده  به حادثه دیدگان مثل بیمارستان ها

 

 

اقدامات اساسی انجام شده توسط مدیریت بحران آب شهر کوبه پس از زلزله 1995

1-    ایجاد خط انتقال آب با حجمی بسیار زیاد با هدف اینکه در زمان حادثه از همان خط به عنوان مخزن نیز استفاده شود

2-    ترمیم و احیاء لوله های ترک خورده

3-    ایجاد مراکزتله متری جهت کنترل سیستماتیک شبکه های انتقال و توزیع  آب

4-    تعمیر مخازن اضطراری و افزایش تعداد آنها (شکل7)

5-    استفاده از خطوط لوله مقاوم در برابر زلزله چدن نشکن به همراه اتصالات مربوطه بجای خطوط لوله پلی اتیلنی ، سیمانی و چدن خاکستری (شکل8)

شکل7:فراوانی مخازن ذخیره آب درشهر


درشبکه توزیع آب شهر کوبه از انواع  مختلف لوله شامل لوله های چدن خاکستری(CIP) ،پلی اتیلن (PVC) ،چدن نشکن (DIP) و لوله چدن نشکن مقاوم در برابر زلزله (S-DIP,SP)استفاده شده است .نمودارشماره 8 انواع لوله های استفاده شده درشبکه توزیع آب شهر کوبه درسالهای مختلف را با ذکر متراژهرکدام نشان میدهد.

 

نمودار شماره 8:انواع لوله های بکاررفته در شبکه توزیع آب کوبه


 

طبق این نمودار، کل طول لوله های شبکه آبرسانی در سال 1970 برابر 1572 کیلومتر شامل 1276 کیلومتر لوله های پلی اتیلن و چدن خاکستری و 296 کیلومتر لوله چدن نشکن فشاری بوده است.طول این شبکه در سال 2002 به 4410 کیلومتر شامل 372.2 کیلومتر لوله های پلی اتیلن و چدن خاکستری و3056 کیلومترلوله چدن نشکن فشاری و 981.6 کیلومتر لوله چدن نشکن مقاوم در برابر زلزله تغییر یافته است.

بعبارتی دیگر طی این مدت،لوله چدن نشکن 1300% رشد و لوله های پلی اتیلن و چدن خاکستری جمعا 70% کاهش داشته است.این بدین معنی است که بمرور زمان خطوط لوله پلی اتیلن و چدن خاکستری جمع آوری وبا لوله چدن نشکن جایگزین شده است.

همچنین از سال 1995 (زلزله کوبه )به بعد حتی خطوط لوله چدن نشکن فشاری جمع آوری وبا لوله های چدن نشکن مقاوم در برابر زلزله جایگزین شده است.

بر طبق نمودار مذکور،در صد لوله های مقاوم به زلزله  نسبت به طول کل شبکه توزیع آب در سال 1995 برابر 9% ،در سال 2000 برابر 18% ودر سال 2002 برابر 22 % بوده است .این نسبت در سال 2013 به 33.7% افزایش یافته است.

پیوستن به هنیکو

هامون نایزه علاقه مند به همکاری با شماست، اگر...
چرا هامون نایزه

بهترین انتخاب هامون نایزه

هامون نایزه (هنیکو) انتخابی برتر
چشم انداز هنیکو
کسب جایگاه اول تا سوم در بازارهای داخلی و کشورهای منطقه و حوزه خلیج فارس
کسب جایگاه اول تا سوم در بازارهای داخلی و منطقه
فعالیتهای فرهنگی ما
فعالیت های فرهنگی
لوله از جنس چدن نشکن بهترین انتخاب برای انتقال آب
انتقال آب با لوله چدن نشکن بهترین راه
 |   |   | 

    ISO2531      
All Rights Reserved by HANYCO