پنج شنبه ٣١ خرداد ١٣٩٧
EnglishRUS
شرکت هامون نایزه تولید کننده لوله های چدن نشکن با جدیدترین فناوری روز دنیا ***طراحی لوله های R.J.Pipe و Q.R.Pipe برای استفاده در مناطق زلزله خیز *** با استفاده از فناوری ساخت لوله های چدن نشکن با ضخامت کم (L.Pipe) در هامون نایزه ، هزینه استفاده از لوله های چدن نشکن کاهش یافت
صفحه اصلی > اخبار، نمایشگاه ها وسمینارها > مقالات وگزارشات > آب چقدر می ارزد؟ 
آب چقدر می ارزد؟

ترجمه مقاله و انتقال اطلاعات

شرکت "هامون نایزه"

کارگروه "تحقیق و نوآوری"

 

عنوان مقاله:

آب چقدر می ارزد؟

What is water worth?

 

تمام زمین های کشاورزی در حال خشک شدن هستند و تقاضای جهانی برای آب از مقادیر موجود قابل تامین بر روی کره زمین، بسیار بیشتر است و این منجر به نگرانی تمامی مردم، شرکت ها، کارخانجات و غیره در مورد مشکل "کم آبی (Water Shortage)" گردیده است.


 

بسیاری از اقتصاددانان و رهبران کسب و کار اعتقاد دارند که برای حفظ کالاهای با ارزش باید مردم را مجبور کرد که هزینه بیشتری برای آن بپردازند.


Make people pay more for the most precious commodity on earth!

در مجله FORTUNE در رابطه با مشکل کم آبی مقاله ای توسط یکی از روزنامه نگاران بهنام Brian Dumaine  به چاپ رسیده که شرح آن در ادامه آورده شده است. در مناطقی از کالیفرنیا به نام Centua Creek در Central Valley که حداکثر 1% از کل زمین های آمریکا محسوب می گردد، یک چهارم فرآورده های غذایی آمریکا در این مناطق تامین می شود. در سه سال گذشته این مناطق خشکسالی وحشتناکی را به چشم می بیند. در ماه مارچ سال 2014، مزرعه داران این منطقه مجبور شدند که برای حل مشکل خود آب را در بازار 4 برابر بالاتر از قیمت معمول تامین نمایند و یا برخی نیز کشت و زرع خود را به شدت کاهش دادند. به عنوان مثال برخی مزرعه داران محصولاتی مانند گجه، پیاز و سیر را که محصولات اصلی شرکت های بزرگی مانند Heinz، P&G و غیره می باشند که با آنها سس کچاب، Salsa و غیره تولید می شود، به علت خشکسالی به وجود آمده تنها نیمی  از مزارع خود را از این نوع محصولات به زیر کشت بردند و تمامی این مشکلات به دلیل کم آبی است و با توجه به قانون عرضه و تقاضا، قیمت مواد غذایی نیز افزایش یافت.

شهر ساندیگو نیز در حال گذراندن بدترین خشکسالی خود طی 1200 سال گذشته می باشد و تقریبا 90% آب مورد نیاز خود را وارد می کند. اداره کشاورزی آن شهر اعلام نموده که در سال 2014 شهری به نام Wichita Falls با بیش از 100 هزار نفر جمعیت در شمال غربی دالاس (Dallas) دیگر آب تازه (Fresh Water) نداشته و آب مورد نیاز برای حمام و مسواک زدن خود را از آب بازیافت شده از آب فاضلاب به دست خواهند آورد. این روزها در شهرهایی مانند اوکلاهاما، کانزاس، ناوادا، نیو مکزیکو، کلورادو و بسیاری دیگر نیز، آب تازه نایاب و کم می باشد.

مشکل کم آبی بر روی کره زمین بسیار موضوع جدی بوده و پدیده تغییرات آب و هوایی (Climate Change) مشکلی جدی است که ناشی از آلودگی هوا، مصرف بی رویه، افزایش جمعیت بی رحمانه و برخی ندانم کاریهای سیاسی و غیره می باشد. صنایع بسیاری به آب تازه جهت تولید محصولات خود نیاز دارند، مانند Coca-Cola (KO)، Campbell Soup، Nestle و غیره که شرکت Nestle با نام تجاری Poland Spring سالانه به ارزش 400 بیلیون دلار نوشیدنی های ساخته شده از آب تولید می کند. شرکتی مانند Cargill تولید کننده گوشت گوساله (Beef) در سال گذشته تقریبا تولیدش متوقف شد و به کمترین مقدار در مقایسه با 6 دهه گذشته رسید و مجبور شد محصولات خود را با قیمت نجومی به دست مشتریان برساند.


موارد گفته شده در بالا تنها شرکت ها و صنایع تولید مواد غذایی و نوشیدنی است در حالیکه صنایع بسیاری نیز برای تولید نیاز به آب دارند. گفته می شود که آب را طلای آبی (Blue Gold) می نامند که مانند یک گنج مدفون در زمین است و یکی از مهمترین کالاهای فیزیکی بر روی زمین در مقایسه با نفت، مس، محصولات کشاورزی و غیره است. حال این سوال مطرح می شود که اگر آب اینقدر با ارزش است، چرا کالای به این با ارزشی آنقدر ارزان است؟

طبق اطلاعات به دست آمده از یک گروه غیر دولتی در هلند به نام Water Footprint Network و تحلیل های مجله Fortune، برای تولید 450 گرم (یک پوند) چیزبرگر نیاز به 968 گالن آب می باشد. برای تولید یک تکه پنیر، نیاز به 24 گالن، قدری نان گندم 19 گالن و یا گجه و کاهو به کمتر از دو گالن آب نیاز است.