دوشنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٧
EnglishRUS
شرکت هامون نایزه تولید کننده لوله های چدن نشکن با جدیدترین فناوری روز دنیا ***طراحی لوله های R.J.Pipe و Q.R.Pipe برای استفاده در مناطق زلزله خیز *** با استفاده از فناوری ساخت لوله های چدن نشکن با ضخامت کم (L.Pipe) در هامون نایزه ، هزینه استفاده از لوله های چدن نشکن کاهش یافت
صفحه اصلی > اخبار، نمایشگاه ها وسمینارها > اخبار > تحلیل سازمان ملل از کمبود آب در جهان 
تحلیل سازمان ملل از کمبود آب در جهان

 

منبع: سایت رسمی سازمان ملل متحد
وجود مشکل در دسترسی به آب سالم و بهداشتی، از عوامل مهم تشدید فقر در بسیاری از کشورهای دنیا محسوب می‌شود. فقدان آب کافی، یکی از موانع رونق کشاورزی بوده، ضمن آنکه کمبود آب آشامیدنی، به وضعیت بهداشتی نامناسب در مناطق مختلف دنیا دامن می‌زند.

 

 آمار و ارقامی در مورد کمبود آب در جهان
هم‌اکنون حدود 700 میلیون نفر در 43 کشور جهان با بحران آبی و کمبود شدید آب مواجه هستند.
تخمین زده می‌شود که تا سال 2025 میلادی، تقریبا یک میلیارد و 800 میلیون نفر در مناطقی درگیر با بحران آبی زندگی کنند.
با فرض آنکه روند تغییرات آب و هوایی در جهان، مشابه وضعیت فعلی ادامه یابد، تخمین‌زده می‌شود که در سال 2030، نزدیک به 4 میلیارد نفر از مردم جهان در معرض خطر کمبود شدید آب خواهند بود.
کشورهای واقع در صحرای آفریقا، در مقایسه با سایر مناطق جهان، بدترین وضعیت کمبود آب را تجربه می‌کنند.

برای مشاهده کل خبر اینجا کلیک کنید.


بحران آب در ایران

منبع ویکی پدیا

تاریخچه

ایران کشوری با اقلیم عمدتاً گرم و خشک است. رشد سریع جمعیت مهمترین عامل کاهش سرانه آب تجدیدشونده کشور در قرن گذشته بوده است. جمعیت ایران در طی این هشت دهه، از حدود ۸ میلیون نفر در سال ۰۶-۱۳۰۰ به ۷۸ میلیون نفر تا پایان سال ۱۳۹۲ رسیده است. بر این اساس میزان سرانه آب تجدیدپذیرساﻻنه کشور از میزان حدود۱۳۰۰۰ متر مکعب در سال ۱۳۰۰ به حدود ۱۴۰۰ متر مکعب در سال ۱۳۹۲ تقلیل یافته و در صورت ادامه این روند، وضعیت در آینده به مراتب بدتر خواهد شد.[۱]

منابع آب تجدید پذیر کل ایران به ۱۳۰ میلیارد متر مکعب بالغ می‌گردد. مطالعات و بررسی‌ها نشان می‌دهد که در سال ۱۳۸۶ از کل منابع آب تجدیدشونده کشور حدود ۸۹/۵ میلیارد متر مکعب جهت مصارف بخش‌های کشاورزی، صنعت و معدن و خانگی برداشت می‌شده است که حدود ۸۳ میلیارد متر مکعب آن (۹۳ درصد) به بخش کشاورزی، ۵/۵ میلیارد متر مکعب (۶ درصد) به بخش خانگی و مابقی به بخش صنعت و نیازهای متفرقه دیگر اختصاص داشته است.[۲]

برای مشاهده کل خبر اینجا کلیک کنید.

 

براساس شاخص پایش منابع آب، 13 استان دارای "تنش آبی شدید" هستند.

 به گزارش خبرگزاری کشاورزی ایران، در طبقه بندی استان های کشور براساس شاخص پایش منابع آب از مهرماه تا اسفندماه سال 93، 13 استان کشور در دسته مناطق دارای 'تنش آبی شدید' قرار دارند که این استان ها شامل اصفهان، ایلام، تهران، البرز، خوزستان، زنجان، قزوین، قم، کرمانشاه، گلستان، لرستان، مرکزی و همدان هستند.

براساس این گزارش، استان های کشور در شش دسته مرطوب، نرمال، قابل تحمل، دارای تنش آبی، دارای تنش آبی شدید و کمبود آب طبقه بندی شده اند که استان های بوشهر، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان، هرمزگان و یزد در رده مناطق مواجه با کمبود آب قرار گرفته اند.

بر این اساس، 11 استان کشور نیز شامل آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی و رضوی، سمنان، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان و مازندران در دسته مناطق درگیر با 'تنش آبی' گزارش شده اند. 

بر طبق این گزارش، هیچ استانی از نظر شاخص پایش منابع آب در سال آبی 94-93 در دسته های مرطوب، نرمال و یا حتی قابل تحمل قرار ندارند.

با نگاهی به نقشه طبقه بندی استان های کشور بر اساس شاخص پایش منابع آب، نیمه جنوبی و جنوب شرقی کشور در دسته مناطق درگیر با کمبود آب قرار دارند.

منبع:پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو

 

 

 


استفاده از آب در کالیفرنیا با محدودیت‌های اجباری رو‌به‌رو شد

فرماندار کالیفرنیا با صدور دستوری اولین محدودیت های اجباری آب در تاریخ این ایالت را به اجرا گذاشته است.

این دستور، کاهش ۲۵ درصدی در مصرف آب برای شهرها و شهرستان‌های سراسر این ایالت تشنه را در نظر دارد.

چمن های گسترده آبیاری شونده متعلق به دولت با چمن‌های مقاوم در برابر خشکسالی عوض خواهند شد و در شهر ها استفاده آب برای چمنهای زینتی ممنوع خواهد شد.

برای مشاهده کل خبر اینجا کلیک کنید.

پیوستن به هنیکو

هامون نایزه علاقه مند به همکاری با شماست، اگر...
چرا هامون نایزه

بهترین انتخاب هامون نایزه

هامون نایزه (هنیکو) انتخابی برتر
چشم انداز هنیکو
کسب جایگاه اول تا سوم در بازارهای داخلی و کشورهای منطقه و حوزه خلیج فارس
کسب جایگاه اول تا سوم در بازارهای داخلی و منطقه
فعالیتهای فرهنگی ما
فعالیت های فرهنگی
لوله از جنس چدن نشکن بهترین انتخاب برای انتقال آب
انتقال آب با لوله چدن نشکن بهترین راه
 |   |   | 

    ISO2531      
All Rights Reserved by HANYCO